İnstagram Havadisleri

Komidindeki Kitap

Beyaz Perdem

18 Mayıs 2013

Death Note (2006)

Tür: Doğaüstü, Polisiye, Psikolojik, Korku, Dram
Yönetmen: Tetsuro Araki
Stüdyo: Madhouse

Aslında baya geç kaldığım bir tanıtım oluyor bu, çünkü ilk izlediğim animelerden biridir Death Note. Senaryosunu Tsugumi Ooba'nın hazırladığı ve Takeshi Obata tarafından resmedilen manganın, o çok meşhur animesidir.

Baş karakterimiz aşırı derecede zeki bir lise öğrencisi olan Yagami Light'tır. Durmadan vuku bulan cinayetler ve insanların yozlaşmasından bıkan Light, adalete çok önem vermektedir. Bir Shinigami (Ölüm Tanrısı) olan Ryuk ise aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve kendi Ölüm Defteri'ni eğlence amaçlı insanların dünyasına atmıştır. Tabi ki bu üstün zekalı karakterimiz defteri bulur ve üzerindeki yazıyı okur: "Bu deftere ismi yazılan kişi ölür." Çok geçmeden bunun gerçek olduğunu öğrenir ve bir yandan kendi kafasındaki adaleti sağlarken bir yandan da daha çok dikkat çekmemek için defteri kullanabileceği en uç sınırlara kadar denemeye başlar. Tabi ki suçluların art arda gelen ölümleri yine de dikkat çekicidir ve bunların arkasında birinin olduğu anlaşılır. Başlatılan soruşturmada en az Light kadar zeki, gerçek kimliğini saklayan Dedektif  L göreve getirilir. L, kendine Kira diyen ve adaleti getirdiğini iddia eden bu yeni suçlunun kim olduğunu bulmaya çalışırken, Light da yakalanmadan L'den kurtulmanın yollarını aramaya başlar.

Kesinlikle muhteşem bir seri. İzlerken hem Light'ın hem de L'in kıvrak hamlelerinden ağzım açıkta kaldı birçok yerde. :) Yine de böyle güzel bir seriyi izlerken ben bir yerde koptum artık. İzleyenler hangi sahneden sonra olduğunu tahmin edebileceklerdir. Animenin başında aldığım kadar keyif alamadım son birkaç bölümde. Yine de bu yazdığım sizde önyargı oluşturmasın, her şeyiyle izlemeye değer bir anime çünkü. O kadar meşhur ki, anime nedir bilmeyen arkadaşlarımın bile bu seriyi izlediğini gördüm. İzleyin, izleyin. Kesin izleyin! Yoksa çok şey kaçırırsınız, benden demesi. :)) Bu da benden size bonus. Animenin en güzel şarkılarından (bütün ost çok başarılı), ilk sezon kapanış şarkısı. Keyifli dinlemeler.... :)

Nightmare - Alumina

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Olmak istediğim yer, olmak zorunda olmadığım yer....

Olmak istediğim yer, olmak zorunda olmadığım yer....
olmak zorunda olmadığım yer....

İzleyiciler