İnstagram Havadisleri

Komidindeki Kitap

Beyaz Perdem

20 Nisan 2013

Clannad (2007)

Şimdilik sadece ilk sezonunu ve filmini izlediğim bu anime ilerledikçe, beni gerçekten gözyaşlarına boğdu. Her bir karakterin farklı ve zor yaşamları, birbirleriyle ilişkileri, zaman zaman minik esprilerle zaman zaman da büyük bir duygu yoğunluğuyla aktarılmış. Gerçekten beğendim, haddinden fazla ağlatmış olsa da... :) Gelelim konusuna:

"Küçük yaşta annesini kaybeden Tomoya, babası ile yaşamaktadır. Ancak babası, eşinin ölümünün üzerine kendisini alkol ve kumara vermiştir. Tomoya ve babasının halihazırda kötü olan ilişkileri, kavgalarından biri esnasında babasının, Tomoya'nın kolunu yaralamasıyla daha da kötüleşir ve birbirlerinden tamamen uzaklaşırlar. Kolundaki kesik yüzünden basketbol kulübünden de ayrılmak zorunda kalan Tomoya, okuldan ve arkadaşlarından da uzaklaşır. Lise son sınıfta okuyan Okazaki Tomoya, sınıf arkadaşları tarafından artık bir serseri olarak görülmektedir. Ancak Sunohara Youhei dışında arkadaşı olmayan Tomoya'nın hayatı, okulda hiçbir arkadaşı olmayan Furukawa Nagisa ile tanışması ile tamamen değişir. İlk başta Nagisa ile çok ilgilenmiyor görünse de, bir süre sonra kendisini onunla birlikte bulur ve yavaş yavaş kalbini açmaya ve başka arkadaşlar da bulmaya başlar."

Tabi ki anime sadece bu karakterleri değil, okulda karşılaştıkları diğer arkadaşlarının hayatlarını da konu alıyor bazı bölümlerde. Her bölümü merakla ve keyifle izledim. Ayrıca animenin ismi olan "Clannad" galler dilinde aile anlamına geliyormuş ve animenin kapanış şarkısı, "dango family" adı altında 1980li yıllarda Japonya'da çok rağbet gören çizgi kahramanlara gönderme yapıyormuş. Öğrencilerin birbirleriyle olan sıcak, samimi ilişkilerini de düşününce, birçok açıdan animenin ismini etkili bir şekilde savunmuş olduğu düşünülebilir. Clannad, 2 sezondan oluşmaktadır: Clannad(2007) ve Clannad After Story(2008). Birinci sezon 22 bölüm, 1 özel bölüm ve 1 Ova'dan (Tomoyo's Arc) oluşmakta. Seriden farklı olarak Ova, farklı bir hikaye şemasına sahip ve anime için farklı bir alternatif oluşturmuştur. Devamı niteliğinde hazırlanan başka bölüm yok sanırım. 2. sezon da 24 bölüm ve 2 özel bölümden oluşmaktadır. Bunların yanında, 2. sezon başlamadan önce Gekijouban Clannad(2007) adıyla bir de filmi oluşturulmuştur. Henüz TV serisinin tamamını seyretmediğim için içerik olarak birbirlerine ne kadar yakınlar bilmiyorum. Yanılmıyorsam filmde de olası başka bir senaryo üzerinden gidilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Olmak istediğim yer, olmak zorunda olmadığım yer....

Olmak istediğim yer, olmak zorunda olmadığım yer....
olmak zorunda olmadığım yer....

İzleyiciler